“Η κοπέλα ένιωσε το βλέμμα επάνω της. Υπάρχουν βλέμματα που γλιστρούν επάνω σου και δε σε βαραίνουν. Αυτό το βλέμμα όμως ήταν τόσο βαρύ, που την έκανε σχεδόν κι ανατρίχιασε. Η κοπέλα στεκόταν στον πίσω εξώστη του γεμάτου παλιού τραμ και ήταν τόσο στριμωγμένη στο παράθυρο, που το γείσο της τραγιάσκας της είχε σχεδόν κολλήσει στο τζάμι. Το βλέμμα που αισθάνθηκε δεν ερχόταν μέσα από το τραμ. Κοίταξε από το παράθυρο και είδε ότι ανήκει σε κάποιον, καθισμένο σ’ ένα πορτοκαλί στέισον-βάγκον που ακουμπούσε σχεδόν στον προφυλακτήρα του τραμ. Το παρμπρίζ του ήταν μέσα στις σκόνες έτσι που το πρόσωπο μόλις και διαγραφόταν πίσω του, μα τα μάτια φαίνονταν ολοκάθαρα, λες και υπήρχαν ξεχωριστά, ανεξάρτητα από το πρόσωπο. Μοιάζανε σαν δυο αφύσικα γαλάζιες, φωτεινές χάντρες κρεμασμένες στον αέρα πάνω από το τιμόνι ενός άδειου αμαξιού, που πήγαινε από μόνο του, χωρίς οδηγό. Η κοπέλα με την τραγιάσκα ένιωσε να σκιάζεται…”
- Home
- |
- Βιβλία Παλιά ή Εξαντλημένα
- |
- Μεταφρασμένα
- |
- Κοινωνικά
- |
- Αρνταμπιόλα
Αρνταμπιόλα
Συγγραφέας: Γιεβγκένι Γιεβτουσένκο
Διαθεσιμότητα:
1 Διαθέσιμα
8,66€ με ΦΠΑ
Φανταστική Νουβέλα.
1 σε απόθεμα
Σύγκριση
Κωδικός προϊόντος: 9600401276
Κατηγορίες: Βιβλία Παλιά ή Εξαντλημένα, Κοινωνικά, Μεταφρασμένα
Βάρος | 200 g |
---|---|
Διαστάσεις | 21 × 14 cm |
Εκδότης | |
Εξώφυλλο | |
Ημερομηνία Έκδοσης | |
Μετάφραση | |
Σελίδες | |
Συγγραφέας |
Κάνετε την πρώτη αξιολόγηση για το προϊόν: “Αρνταμπιόλα” Ακύρωση απάντησης
Σχετικά προϊόντα
0 από 5
Νώε
Ένα ταξίδι φυγής, δημιουργίας αλλά και αυτογνωσίας, τόσο για τον ήρωα όσο και για τον ίδιο τον συγγραφέα. Από την πιο γνωστή βιβλική καταστροφή, τον Κατακλυσμό, και τον πρωταγωνιστή της εμπνεύστηκε ο Μένης Κουμανταρέας το νέο του μυθιστόρημα.
0 από 5
Το τρένο με τις φράουλες
Όλα ξεκίνησαν ή όλα τέλειωσαν σε μια νύχτα. Είκοσι πέντε χρόνια γάμου θυσιάστηκαν σε μια παρόρμηση. Μια συνηθισμένη βραδιά στο υπνοδωμάτιο, κι έξω μια λασπωμένη βροχή- που, όπως έλεγαν, έφτασε απ' τη Σαχάρα. Εκείνο το βράδυ ξύπνησε η κοιμισμένη τύψη για μια άδεια ζωή, χωρίς αγάπη, χωρίς χαρά.
0 από 5
Αργοναύτες. Χρονικά των Ελλήνων και ταξίδια
12,62€ με ΦΠΑ
Ένα βιβλίο που, ταξιδεύοντάς μας στις περιπέτειες των Ελλήνων, μας ταξιδεύει στη ζωή. Κι ακόμη, ένα βιβλίο που φέρει όλα τα γνωρίσματα και τα χαρίσματα του συγγραφέα Ηλία Βενέζη.
Αξιολογήσεις
Δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ακόμη.