Η Ελβίρα καθόταν μπροστά στο καβαλέτο της και ο Νικόλας σκέφθηκε άθελά του την “Καθιστή γυναίκα”, τη φιγούρα πάνω στο ελβετικό νόμισμα που όταν ήταν μικρός έπρεπε να προσέχει να μην τυχόν του το φορτώσει κανείς. Η Ελβίρα, είπε μέσα του, θα υπάρχει για πάντα. Είναι, σε υπέρτατο βαθμό, σαν όλες τις γυναίκες.
Σαν την “Καθιστή γυναίκα” του ελβετικού πεντόφραγκου, είναι ψεύτικες και δεν περνούν.
Και οι καθιστές γυναίκες πάνε με τους καιρούς των “όρθιων αντρών”.
Η Ελβίρα σκεπτόταν εναλλακτικά τις μόνιμες χαρές της αδυναμίας και τα πλεονεκτήματα της δολιότητας.
- Home
- |
- Βιβλία Παλιά ή Εξαντλημένα
- |
- Μεταφρασμένα
- |
- Κλασικά
- |
- Η καθιστή γυναίκα
Η καθιστή γυναίκα
Συγγραφέας: Γκυγιώμ Απολλιναίρ
Διαθεσιμότητα:
1 Διαθέσιμα
10,60€ με ΦΠΑ
Η Ελβίρα καθόταν μπροστά στο καβαλέτο της και ο Νικόλας σκέφθηκε άθελά του την “Καθιστή γυναίκα”, τη φιγούρα πάνω στο ελβετικό νόμισμα που όταν ήταν μικρός έπρεπε να προσέχει να μην τυχόν του το φορτώσει κανείς. Η Ελβίρα, είπε μέσα του, θα υπάρχει για πάντα. Είναι, σε υπέρτατο βαθμό, σαν όλες τις γυναίκες.
Σαν την “Καθιστή γυναίκα” του ελβετικού πεντόφραγκου, είναι ψεύτικες και δεν περνούν.
1 σε απόθεμα
Σύγκριση
Κωδικός προϊόντος: 9602160322
Κατηγορίες: Βιβλία Παλιά ή Εξαντλημένα, Κλασικά, Κλασικά, Λογοτεχνία για Ενήλικες, Μεταφρασμένα, Μεταφρασμένα
Βάρος | 200 g |
---|---|
Διαστάσεις | 21 × 14 cm |
Έκδοση | |
Εκδότης | |
Εξώφυλλο | |
Ημερομηνία Έκδοσης | |
Μετάφραση | |
Σελίδες | |
Συγγραφέας |
Κάνετε την πρώτη αξιολόγηση για το προϊόν: “Η καθιστή γυναίκα” Ακύρωση απάντησης
Σχετικά προϊόντα
0 από 5
Ιστορίες από τις γραφές
9,17€ με ΦΠΑ
Αυτό που κάνει το βιβλίο ένα σύγχρονο συναρπαστικό αφήγημα είναι η μυθική του μουσική και ο ρυθμός της υποδόριας νοσταλγίας. Ένα κείμενο που αποδεικνύει ότι η γραφή μπορεί να κρατήσει ακόμη και σήμερα τη γοητευτική της αθωότητα, την τρυφερότητα μιας φωνής που σε αγγίζει σαν μικρός προσωπικός ψίθυρος.
0 από 5
Πεσμένα φύλλα
21,00€ με ΦΠΑ
Το βιβλίο Πεσμένα Φύλλα, το συναρπαστικό έπος μιας εύπορης κινεζικής οικογένειας με φόντο τις πολιτικές συγκρούσεις Ανατολής και Δύσης, μας υπενθυμίζει ότι, αν κάποιος έχει ισχυρή θέληση, μπορεί να ξεπεράσει τις προκλήσεις της ζωής.
0 από 5
Κυνηγόσκυλα
2,50€ με ΦΠΑ
Η φιλοζωία στην Ελλάδα βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο. Παρ' ότι οι κάτοικοι των χωριών χρησιμοποιούν από παλιά τα σκυλιά για το κυνήγι ή για τη φύλαξη των κοπαδιών τους, οι κάτοικοι των πόλεων μόλις κατά τα τελευταία δέκα - είκοσι χρόνια άρχισαν να εξοικειώνονται με την ιδέα του σκύλου - συντρόφου στο σπίτι.
Αξιολογήσεις
Δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ακόμη.